איך לעצב חדר ילדים בזול: פוסט אורח מאת האדריכלית והמעצבת שולי אנינבורג

איך לעצב חדר ילדים בזול

כל הורה חובב עיצוב מכיר את הדילמה. מצד אחד החנויות ועמודי האינסטגרם מלאי רעיונות מטריפים לחדרי ילדים ומצד שני, הילדים גדלים כל כך מהר כך שהחדר הופך תוך שנים בודדות ללא רלוונטי וכל זה עוד לפני שדיברנו על הנטייה של הגמדים הקטנטנים שלנו למרוח צבעים על קירות ורהיטים מזדמנים.
במציאות כזאת, פשוט לא הגיוני להוציא כספים על פרטי עיצוב שתוחלת החיים שלהם מוגבלת.

אז איך בכל זאת נשמור על הסטייל אבל לא נאתגר את הכיס?

הנה הטיפים המנצחים שלי לחדרי ילדים מדהימים:

חדרי ילדים צריכים להיות נקיים ומסודרים

אם זה חדר קיים שאתם רוצים לרענן את העיצוב שלו, דבר ראשון תרוקנו אותו מכל מה שאינו נחוץ.
עיצוב טוב הוא עיצוב שמשלב בין הפרקטי והפונקציונאלי ליפה והאסתטי. עוד לפני שאנחנו מחליטים על סגנון עיצובי, צריך לוודא שהחדר עונה על הצרכים של הדיירים הקטנים, שהוא נוח לסידור ונקיון ושיש מספיק מקומות אחסון נגישים ונוחים.


כדי לבחון את הפונקציונאליות של החדר, צריך קודם כל לנקות ולסדר אותו ולהוציא ממנו חפצים שאינם רלוונטיים יותר. זו ההזדמנות לתרום צעצועים ישנים וספרים ולעשות רענון בארון הבגדים ולהיפרד ממה שקטן ובלוי.

פעמים רבות תמצאו חדרי ילדים מלאים בצעצועים וריהוט שהילדים כבר מזמן לא מתרגשים מהם כמו מטבחים, כוורות עמוסות לעייפה ושולחנות ציור ויצירה.

אם הילדים כבר לא משחקים במטבח, ייתכן וזה הזמן להיפרד ממנו לשלום. במידה ואתם נכנסים לדירה חדשה ומעצבים לילדים חדר חדש, תמנעו מהפיתוי לקנות מראש קישוטים ואביזרים והמתינו איתם עד אחרי שכל הרהיטים העיקריים יוצבו.

חדרי ילדים נראים יותר טוב עם רהיטים קלאסיים ובצבעים נייטרליים

הרבה אנשים מתפתים להכניס צבע בריהוט, אבל האמת היא שנכון יותר להשתמש ברהיטים ניטרליים. את הצבע פשוט וזול יותר להכניס בקירות או באיבזור. בבחירת הרהיטים נסו להתמקד ברהיטים שיוכלו ללוות אתכם שנים ארוכות.
למשל, אם אין מצוקה של מקום, אפשר לקנות לפעוט מיטת נוער עם מעקה מתלבש ולוותר על מיטת המעבר.
הימנעו משידות החתלה וארונות בעלי עיצוב תינוקי ובצבעי פסטל, ובחרו כאלה שיתאימו כריהוט גם בחדר של ילד או נער מתבגר.

חדרי ילדים צריכים להיות פונקציונאלים

ודאו שהמיקום של כל הרהיטים מתאים ונוח, שאין רהיטים מיותרים ושאין רהיטים חסרים. תבדקו האם יכול להיות נכון להחליף מיקום של רהיטים בחדר. ייתכן שמערך ריהוט שונה יגרום לחדר להיות הרבה יותר מרווח.   

בדוגמא הבאה בדירה שכורה חדר של נערה היה מאוד חנוק ולא נוח. כשהגיע הזמן לשכן בו שני פעוטות, שינוי קטן במקום של ארון הבגדים אפשר לנצל את החלל בצורה יעילה הרבה יותר.
הארון שהיה ממוקם בקיר השמאלי זז להיכן ששולחן הכתיבה נמצא.
במקומו הוצבה מיטת תינוק גדולה, וכך התפנה בחדר מקום לעוד שידת החתלה מיטת תינוק ושטיח עליו ניתן לשחק.

  איך לעצב חדרי ילדים בזול          

איך לעצב חדרי ילדים בזול

התמסרו ללוחות יד 2

בריהוט חדרי ילדים יש תחלופה גבוהה, ורבים מנסים למכור או למסור רהיטים בני שנים בודדות. לא לחשוש מיד שנייה! ישנם עדיין אנשים שמחזיקים בתפיסה שלילדים  מגיע הכי טוב ושאסור לחסוך עליהם וישנם הורים שפשוט נגעלים מיד 2 ובאמת שאין סיבה.

חומרי הניקוי והחיטוי היום נהדרים, יש את ספוג הפלא ומטליות מיקרופייבר, כך שבאמת אין לכלוך שיעמוד ביד שתקרצף בנחישות. מעבר לזה צריך להשתחרר מהתפיסה שקניית יד 2 חוסכת משהו מהילדים. להפך בכך שאנחנו בוחרים למענם יד 2 אנחנו חוסכים כסף שישמש אותם בעתיד, וכמובן שאנו מצמצמים את כמות הזבל שמצטברת בעולם.

רהיטים שעולים אלפי שקלים בחנות יעלו כמה מאות שקלים בודדים ביד 2. שווה לעקוב אחרי יד2, קבוצות פייסבוק כגון פשפשוק ואפילו להציץ באגורה.
לפעמים קורה שרהיט נמסר בחינם, אבל הוא לא בדיוק מתאים מבחינת צבעוניות. אין שום בעיה. ניתן לצבוע רהיטים בקלות ובזול.  

גם פרטי עיצוב ניתן להשיג יד 2. בכל קבוצות הפייסבוק שעוסקות בעיצוב יש שרשורי יד 2 וניתן למצוא שם מציאות אמיתיות. אבל הי! לא להתפתות לקנות מה שלא נחוץ.

 

חדרי ילדים אוהבים צבע

אחד האלמנטים שיוצרים את הרושם הכי משמעותי הוא צבע הקירות. זה גם האלמנט שהכי קל לשנות (חצי יום, והחדר צבוע) והכי זול לשנות. צביעת חדרי ילדים מסתכמת בעלויות של 70-200 ש"ח.


יש כמה אמונות שגויות שרווחות בקרב הציבור, וחשוב להשתחרר מהן. האחת היא שצבעים כהים מקטינים את החדר. זו תפיסה מאוד מגבילה, כי מה שבאמת משפיע על תפיסת החלל הוא ארגון הרהיטים בחלל והצבע, בעיקר משמש כתפאורה ורקע ונותן אוירה. כל עוד לא צובעים את כל החדר כולו בצבע כהה, אלא מסתפקים בקיר אחד, או בחצי קיר תחתון אין חשש.

האמונה השנייה היא ששמנת זה צבע שמוסיף חמימות הבעיה עם שמנת שזה צבע שמכיל גוון צהוב, ולכן לא בהכרח יחמיא לשאר הרהיטים והאביזרים שתבחרו, עדיף לבחור צבע בסיס לבן נקי לקירות, כדי שיתאים לכל רהיט, קישוט או גוון שתבחרו להוסיף לחדר.
פה יש תמונה נדירה של חדר העבודה/משחקים שלנו במצב מסודר.
את הקיר צבעתי בצהוב. הוא מחמם את החלל, בלי לתת לו כבדות.

בתמונת הלפני אפשר לראות את הצבע המקורי של החדר, שמנת, וכיצד הצבע מתנגש עם הוילון הכחול.

איך לעצב חדרי ילדים בזול

איך לעצב חדרי ילדים בזול

מדבקות קיר ושבלונות מאוד מתאימים לחדרי ילדים

לשמחתי האישית, טפטים חזרו לאופנה. הבעיה היא שהם מאוד יקרים, וההתקנה וההסרה שלהם מסורבלים. ובכל זאת, כדי ליצור טקסטורות על הקיר ניתן להשתמש במדבקות קיר שיש בכל חנות עיצוב וגם באליאקספרס, בוושי טייפ (מסקינטייפ עדין וצבעוני), בשבלונות, באמצעות תיחום במסקינטייפ וצביעה ואפילו לצייר בטוש.  
קיר מכוסה בטקסטורה מיוחדת, מוסיף המון עניין, ונותן מראה של עיצוב מוקפד ומחושב.
למרות החיבה למדבקות הייתי מוותרת על מדבקות ממותגות בסגנון דיסני או גיבורי על כי מהר מאוד הילד גדל מהן, והן נראות לו ילדותיות.

טקסטיל בחדרי ילדים

מעבר לקישוטים עצמם שתכף ניגע בהם, יש הרבה אביזרים שיכולים להקפיץ את המראה של החדר. טקסטיל הוא אחד המשמעותיים שבהם. איקאה בירכה אותנו במבחר של וילונות,שטיחים מצעים וכיסויי מיטה במחירים זולים במיוחד. אם תמתינו לאיקאה סייל, שמתקיים לרוב בחודשים ינואר ויולי, תוכלו למצוא מציאות אמיתיות. לוילונות הייתי ממליצה לבחור בוילונות לבנים פשוטים. הם יתאימו תמיד לכל חדר ולכן סגנון.


שטיח בחדר הילדים צריך להיות סלחני לכתמים ולכן רצוי שתהיה לו דוגמא יחסית צפופה, למרות שזה בניגוד להוראות יצרן, דעו לכם שלרוב שטיחים מצליחים לשרוד כביסה במכונה.
הרבה פעמים כשאנחנו בוחרים מצעים אנחנו בוחרים אותם לפי הדוגמא שמוצאת חן בעיננו באותה הרגע.
נסו לבחור מצעים שתואמים לצבעוניות הכללית של החדר כדי למנוע מראה מבולגן.

איך לעצב חדרי ילדים בזול

קרניזים בחדרי ילדים

קרניזים הם אלמנטים קלאסים שמשווים לכל חדר מראה יוקרתי ומוקפד, אבל העלות שלהם מינימלית. הם עשויים פוליאוריטן, חומר המזכיר קלקר, הם נוחים לחיתוך, הדבקה וצביעה ובהחלט כדאי לשקול לשלב אותם בעיצוב.

איך לעצב חדרי ילדים בזול

נצלו את הציורים מהגן כדי לקשט את החדרי הילדים

במקום לקנות פרינטים ותמונות השתמשו בציורי הילדים שלכם כדי לקשט את החדר. אפשר לתלות אותם עם אטבים על חוט, אפשר לחתוך את החלקים המעניינים עם פאנצ'רם ולעשות מהם מוזיאקה, ואפשר כמוני, למצוא מסגרת איקאה פשוטה, לגזור בתוכה פספרטו בצורה כרצונכם, ולהחליף בפנים את התמונות מידי פעם.

איך לעצב חדרי ילדים בזול

השתמשו בקיים כדי לקשט את חדרי הילדים

אין שום סיבה לשלם כסף על חפצי נוי. לילדים יש אינסוף צעצועים, השתמשו בהם כדי לקשט את המדפים במקום שיהיו זרוקים בארגז.אצלנו בבית הצעצועים מקשטים אפילו את הסלון.

איך לעצב חדרי ילדים בזול

אפשר להשתמש בחומרים ממוחזרים. אצלנו השתמשנו בכיסים שגזרנו מג'ינסים ישנים שהכנסנו לחישוקי רקמה, כדי לקשט את הקירות ולמצוא מקום לצעצועים הקטנים של הפעוט.

איך לעצב חדרי ילדים בזול
מקווה שנתתי כמה רעיונות, אתם מוזמנים לפנות אלי בעמוד הפייסבוק שלי בכל שאלה.

 

כותבת הפוסט היא שולי אנינבורג, אדריכלית ומעצבת מתמחה בעיצוב עשה זאת בעצמך בתקציב מוגבל.

בעלת הבלוג The wall whisperer

The wall whisperer  בפייסבוק, באינסטגרם ובפינטרסט

את הראשונה להגיב

השאירי תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*