איך לבחור כסא בטיחות לתינוק? המדריך המלא לרכישה נכונה

איך לבחור כסא בטיחות לתינוק

איך לבחור כסא בטיחות לתינוק?

זאת שאלה שצריכה להעסיק כל הורה, במיוחד אם המשפחה משתמשת ברכב באופן תדיר. לפני שנתחיל לדבר על איך לבחור כסא בטיחות לתינוק, אני רוצה לפנות אליכם באופן אישי מאמא להורים שרוצים את הטוב ביותר לילדים שלהם.

בחירת כסא הבטיחות לתינוק שלכם זאת אחת ההחלטות החשובות ביותר שאתם הולכים לעשות לגבי בטיחות תינוקכם. אני באמת ממליצה לקחת את הזמן ולחשוב איזה כסא בטיחות לקנות.

כמו כן, אם אתם קוראים של הבלוג שלי, אתם יודעים שרוב הפעמים אני ממליצה לקנות יד 2, אבל במקרה של קניית כסא בטיחות לתינוק אני ממליצה לקנות רק יד ראשונה, כסא בטיחות זה בהחלט מוצר שלא צריך לחסוך על איכות בשביל עוד כמה שקלים ואני אסביר למה. אז איך בכל זאת משלבים בין בטיחות וחסכון בכסף? אל תדאגו גם על זה אני אכתוב בהמשך הפוסט.

למה חשוב לקנות כסא בטיחות לתינוק יד ראשונה?

 • תאריך תפוגה

כן, לכסאות בטיחות יש תאריך תפוגה. גם אני בהתחלה חשבתי שזה מוזר אבל אחרי שקראתי לעומק ראיתי שהדבר בהחלט הגיוני. אתם מבינים, כסא בטיחות עשוי מפלסטיק וספוג, חומרים שצורתם משתנה כאשר הם נמצאים בתנאי חום וקור (כלומר במכונית) במשך הזמן, בגלל שהצורה שלהם משתנה, הם כבר לא בטיחותיים ולכן צריך להקפיד להסתכל על תאריך ייצור הכסא ומתי השימוש בו פג תוקף.

 • אין להשתמש בכסא בטיחות לתינוק שעבר תאונת דרכים

האמת היא שבסוג מסויים של תאונות שהן מאוד קלות ניתן להשתמש אבל אז צריך לבדוק טוב את הכסא ולראות שהוא בסדר. כמו שאומרים בצבא, "אם יש ספק אין ספק". אני לא הייתי שמה את התינוק שלי בכסא בטיחות שעבר אפילו את התאונה הקלה ביותר. כאשר אתם קונים כסא בטיחות יד 2 אתם לא יכולים לדעת אם הכסא היה מעורב בתאונת דרכים ולכן אני שוב אחזור למשפט, "אם יש ספק אין ספק".

 • לכל כסאות הבטיחות שמוכרים בחנויות בארץ יש תו תקן

בניגוד למדינות אחרות, כאשר רשת מוצרי תינוקות מוכרת כסא בטיחות אתם יכולים להיות בטוחים שלכסא יש תו תקן (אמריקאי או אירופאי, שניהם בסדר גמור). אם אתם קונים יד שניה אתם צריכים לברר אם לדגם המסויים של הכסא בטיחות יש תו תקן ויותר חשוב אם לא היה עליו ריקול. כלומר שהחברה שייצרה את הכסא בטיחות ראתה שיש איתו בעיה ואספה אותו בחזרה.

איך לבחור כסא בטיחות לתינוק

איך לבחור כסא בטיחות לתינוק?

 • התקנה קלה של כסא הבטיחות

שימו לב! לא משנה שקניתם את כסא הבטיחות הכי טוב בעולם, אם לא התקנתם אותו נכון הוא לא יגן על התינוק שלכם בזמן תאונה ואפילו יכול לגרום לנזק יותר גדול. לכן חשוב מאוד לבחור כסא בטיחות שקל להתקין אותו ברכב שלכם.

כיום יש כמה שיטות להתקנת כסא הבטיחות ברכב, שתי השיטות הקלות ביותר להתקנה לפי דעתי נקראות איזופיקס (Isofix) וקליק טייט (Click Tight).

אל תתנו לשמות אלה לבלבל אתכם, להיפך, הם פה כדי לעזור לכם. כמו שכתבתי מאוד חשוב לבחור כסא בטיחות לתינוק שקל להתקין אותו ברכב. כסא בטיחות שלא תצטרכו כל פעם שתרצו להתקין אותו להביא את החוברת של הכסא או לקרוא למישהו שיבוא לעזור לכם.

התקנה של כסא בטיחות לתינוק שיש בו איזופיקס או קליק טייט היא ממש פשוטה. לא צריך להשתמש בכוח, למתוח, להביא עזרים וכו'. את איזופיקס ניתן למצוא במגוון מותגים של כסאות בטיחות ואת הקליק טייט נכון לעכשיו רק בכסאות של ברייטקס (דרך אגב, גם את שיטת איזופיקס ברייטקס המציאו ולאחר מכן מותגים אחרים התחילו להשתמש בשיטה זו)

במקום להרחיב על זה פשוט תסתכלו בסרטונים כמה קל להתקין ואני בטוחה שתשתכנעו בקלות.

ועכשיו נעבור למבחן השטח, כאשר אתם באים לחנות לקנות כסא בטיחות, תגיעו עם הרכב בו הכסא אמור להיות מותקן. קחו את כסא הבטיחות שאתם מעוניינים לקנות ותנסו להתקין אותו בעצמכם. גם אם נראה שהמוכר מתקין בקלות, תבקשו להתקין בעצמכם כדי לראות שאתם מסתדרים. אל תוותרו על השלב הזה, כמו שכבר הבנתם התקנה נכונה של הכסא מאוד חשובה!

 • הכסא מתאים מגיל לידה עד לפחות גיל 4

איך לבחור עגלת תינוקרציתם גם לחסוך בכסף נכון? הנה זה הטיפ שלי באהבה אליכם. אם אני הייתי יודעת את הטיפ הזה, הייתי יכולה לחסוך 1800 ש"ח על כסא בטיחות. אבל לצערי, כאשר אני קניתי כסא לתינוק שלי, לא היה בלוג שלימד אותי איך לחסוך בהוצאות וגם חברות שלי נתנו לי את הטיפ הזה רק אחרי שהבן שלי השתמש בכסא הקודם.

כמו שהבנתם מהכותרת של הסעיף הזה, תבדקו שכסא הבטיחות שאתם קונים מתאים לתינוקות מגיל לידה ועד גיל 4. בשוק יש המון כסאות כאלה אבל כמובן שהמוכרים בחנות רוצים שתקנו כסא בטיחות לתינוק שמתאים לגיל לידה עד גיל שנה ואז שתקנו כסא נוסף. אנחנו נפלנו בפח כי לא היה לנו מי שיכוון אותנו. אין דבר לפחות אתם לא תפלו פה 🙂

כאשר תלכו לחנות לקנות כסא בטיחות לתינוק שעוד לא נולד, המוכרים כנראה יספרו לכם שאתם צריכים לקנות סלקל. זה נכון, הם לא משקרים. הם פשוט מסתירים מכם שבאותו מחיר ניתן לקנות כסא בטיחות לתינוק מגיל לידה עד גיל 4 שנים. מבאס, אני יודעת, אבל ככה זה, הם מנסים להרוויח ואנחנו מנסים לחסוך. אז מזל שאתם קוראים את הפוסט הזה 🙂

 • כסא הבטיחות מתאים לרכב שלכם

מה? לא כל כסאות הבטיחות מתאימים לכל הרכבים? התשובה היא כן ולא. עקרונית ניתן להתקין כל כסא בטיחות לתינוק בכל רכב, העניין הוא שבכל רכב המושבים האחוריים שונים אחד מהשני, יש שיפועים שונים, בדים שונים וכו'. כדי לעגן את כסא הבטיחות יותר טוב למושב תצטרכו לשים מגבות ברווחים ואולי להוסיף רצועה שתמתח יותר את את האחיזה לכסא. כדי לחסוך את כאב הראש הזה פשוט תקנו כסא בטיחות לתינוק שמתאים לרכב שלכם.

איך תדעו שכסא הבטיחות מתאים לרכב שלכם?

 • כמו שכבר כתבתי תראו שכסא הבטיחות "יושב" טוב על המושב האחורי. תבדקו שהוא לא זז יותר מ 2.5 ס"מ לכל כיוון כאשר אתם מנסים להזיז אותו.
 • תסתכלו בחוברת של הרכב איפה המקום הטוב ביותר להתקין בו כסא בטיחות לתינוק. לרוב זה יהיה במושב האחורי במרכז, כלומר כמה שיותר רחוק מהדלתות של הרכב. לפעמים המקום הזה לא בטיחותי מכיוון שבמרכז יש ידית שיורדת ועולה. אם אתם לא מוצאים את החוברת של הרכב שלכם, פשוט תבדקו בגוגל איפה המקום הבטיחותי ביותר להתקין כסא בטיחות ברכב שלכם.

איך לבחור כסא בטיחות לתינוק

 • כסא בטיחות שנוח לתינוק שלכם

די פשוט, קחו את התינוק שלכם, שימו אותו בכסא הבטיחות. נראה שנוח לו? סבבה.

אבל רגע, אתם בטח צריכים כסא תינוק כדי להוציא את התינוק מהבית חולים. אז יש שתי אפשרויות. הראשונה, שאתם הולכים לקנות כסא בטיחות לתינוק תבקשו מהורים אחרים לשים את התינוק שלהם בכסא הבטיחות שאתם מעוניינים לקנות. לא אתם לא חצופים, אנשים עושים את זה. האפשרות השניה היא לקחת ממישהו שאתם בוטחים בו כסא בטיחות שאתם יודעים שהוא לא עבר תאונה או ישן מדי. בכסא הבטיחות הזה אתם מוציאים את התינוק מהבית חולים וכעבור יום או יומיים נוסעים עם התינוק לקנות לו כסא בטיחות שיתאים לו כמו כפפה.

איך תבדקו שכסא הבטיחות שומר על תינוקכם?

 • כסא בטיחות לתינוק חייב להיות מעוגן על המושב

כמו שכבר כתבתי אבל מאוד חשוב לי לחזור על זה, הכי חשוב שכסא הבטיחות יהיה מותקן נכון למושב הרכב. לפעמים מי שנוסע ברכב עלול בטעות לשחרר את החגורה שמחברת את הכיסא, לפני כל נסיעה תנסו להזיז את הכסא ותוודאו שהוא לא זז יותר מ 2.5 ס"מ.

 • הרצועה מהודקת לגוף התינוק

יש לוודא שהרצועה צמודה לגוף התינוק ע"י מבחן הצביטה. מעל כתף התינוק יש לנסות "לצבוט" את החגורה וכך לתפוס חלק מהרצועה, אם אתם לא מצליחים סימן שהחגורה מספיק מהודקת.

 • תוודאו שכסא הבטיחות מותאם לגודל התינוק

מכיוון שאנחנו קונים כסא ל 4 שנים, צריך לוודא שהגודל של הכסא מתאים לגודל התינוק. כל פעם שאתם רואים שהתינוק גדל צריך להתאים לו את הכסא. תסתכלו בחוברת איך עושים זאת ואיך צריך לשנות את הכסא לפי הגובה ומשקל התינוק.

 •  תינוק עד גיל שנתיים צריך לשבת עם הפנים נגד כיוון הנסיעה

לפי החוק הישראלי (תקנת התעבורה 83 א') חובה להושיב תינוק בכסא הבטיחות נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנה. המלצת אירגון "בטרם" היא להושיב תינוק נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים.

 

לפני שנסיים, טיפ בטיחות חשוב מאוד לחורף

אסור לחגור תינוק עם מעיל בכסא בטיחות!

האוויר במעיל מקטין את האחיזה של החגורה עם גופו של הילד ולכן בעת תאונה, החגורה לא תצליח להדק את גופו של הילד למושב והוא למעשה ימשיך את התנועה של הרכב. הנה סרטון שמדגים את האסון שיכול להיות אם התינוק יהיה חגור כשהוא לובש מעיל.

 

מקווה שעזרתי לכם בבחירה של קניית כסא בטיחות לתינוק שלכם.

אם יש לכם שאלות אשמח שתכתבו לי בתגובות.

 

אם אתם רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את הפוסטים ישירות למייל שלכם פשוט הרשמו לניוזלטר של מאמא מיטרני >>> הרשמה לניוזלטר

 

 

את הראשונה להגיב

השאירי תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*